Whatsapp : +90 555 259 22 50

NETWORK VE GÜVENLİK

Ağ Erişim Kontrolü

Potansiyel saldırganların ağınıza sızmasını önlemek için, hem kullanıcılar hem de cihazlar için kapsamlı erişim kontrolü politikalarının mevcut olması gerekir. Ağ erişimi kontrolü en ayrıntılı düzeyde ayarlanır. Örneğin, yöneticilere ağa tam erişim izni verebilir, ancak belirli gizli klasörlere erişimi engelleyebilir veya kişisel cihazlarının ağa katılmasını engelleyebilirsiniz. Antivirüs ve zararlı yazılımlardan korur. Güvenlik duvarları, adından da anlaşılacağı gibi güvenilmeyen harici ağlar ile güvenilir iç ağınızın arasında bir engel görevi görür.
Ağ güvenliği, ağınızı ve verilerinizi, donanım ve yazılım çözümleriyle birden fazla ihlal ve saldırı katmanından korumak için tasarlanmıştır. Ağ güvenliği, geniş ve kapsayıcı bir terimdir ve sadece tek bir şey değildir. Ancak ağ kullanımı, tehditler, erişebilirlik ile ilgili bir dizi kural ve yapılandırmayı tanımlamak için kullanılar bir çok farklı teknoloji türünü ve çeşitli işlemleri tanımlamak için kullanılan geniş bir terimdir.

device-image

Sanal Özel Ağlar (VPN)

Sanal özel ağlar (VPN) ağa başka bir uç nokta veya siteden bağlantı oluşturur. Örneğin, evden çalışan kullanıcılar genellikle bir VPN üzerinden kuruluşun ağına bağlanır. İki nokta arasındaki veriler şifrelenir ve kullanıcının cihazları ve ağ arasındaki iletişime izin vermek için kimlik doğrulaması yapması gerekir.

5651 Loglama Sistemleri

5651 sayılı yasa gereği, internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlar ile mücadele edilmesi hakkında kanundur. Bu kanun açık veya kapalı alanlarda ücretli veya ücretsiz herhangi bir kişiyle kablolu veya kablosuz internet sağlayan oteller, restoranlar, alışveriş merkezleri, cafeler, internet cafeler, üniversiteler, kobiler, üretim tesisleri,...vs için internet kayıtlarını saklama zorunluluğu getiriyor. Bu bağlamda tüm internet kayıtlarının günlük olarak alınması ve saate göre raporlama, en az 2 yıl süreyle arşivleme gerektiğini belirtiyor.

GÜVENLİK
Fiziksel Ağ Güvenliği

Fiziksel ağ güvenliği, yönlendiriciler gibi ağ bileşenlerine fiziksel erişim kazanmak ve yetkisiz personeli önlemek için tasarlanmıştır.

Teknik Ağ Güvenlik

Teknik ağ güvenlik denetimleri ağda depolanan veya ağ üzerinden, ağin içine veya dışına aktarılan verileri korur. Koruma iki yönlüdür; verileri ve sistemleri yetkisiz personelden korumalı ve çalışanların kötü niyetli faaliyetlerine karşı da koruma sağlamalıdır.

İdari Ağ Güvenlik

İdari ağ güvenlik denetimleri, kullanıcıların nasıl doğrulandığını, erişim düzeylerini ve BT personelinin altyapıda değişiklikleri nasıl uyguladığı da dahil olmak üzere kullanıcı davranışını denetleyen güvenlik politikalarından ve işlemlerinden oluşur.

device-image
Tüm şirketlerin temel ağı ölçeklenebilir, çeviklik ve güvenilirlik sağlamalıdır.

SÜREÇ

GÜVENLİK

KONTROL